10 фактів про День святого Патрика

Багато країн в світі сьогодні стануть «зеленими». І це не дивно, адже 17 березня відзначається національне ірландське свято – День святого Патріка!Найцікавіші факти про це свято.

«Носячись зелене» – саме так називається одна з найвідоміших ірландських пісень, яка вже встигла стати символом країни. Ірландія взагалі – країна-казка зі своїми важким і вологим, але мінливим кліматом, буйними садами, де Лепрекони ховають горщики з золотом, річками, за якими в будинку приходять святі і святим Патріком, чий день – 17 березня, в Ірландії вже давно перетворили в Національне свято. Ми зібрали 10 цікавих фактів про День святого Патрика і розповімо про таємниці зеленого кольору і чому перший парад на честь Патріка пройшов не в Ірландії.
Ірландський свято в честь НЕ-ірландця
В основі історії цього свята лежить грандіозне розбіжність. Адже святий Патрік, якого асоціюють з Ірландією, ніколи не був ірландцем. Та й чесно зізнатися, Патріком-то він теж не іменувався. Прототипу Патріка – ченця, який приніс в тоді ще язичницьку Ірландію, звали, за переказами, Мейвін Суккат і його історія життя така ж бурхлива, як і історія Ірландії.
Він жив в 4-му столітті в тоді ще римської Британії. У 16 років його викрали ірландські розбійники і продали в рабство. Пізніше його приставили пасти овець, але з цієї роботи йому вдалося втекти і знайти собі притулок в одному з монастирів Британії. Роки по тому служителем церкви Суккат вже сам їде в Ірландію, де займається місіонерською діяльністю. Ім’я Патрік (Патриций), що означає приблизно “батько своїм людям”, він прийняв разом з саном.
Святий Патрік вважається покровителем Ірландії, вважається, що саме він буде вершити справедливість над ірландцями в день Страшного Суду.

носячи зелене
Сьогодні неможливо уявити собі, що у Дня святого Патріка колись був інший колір. Однак, це дійсно так, адже на небагатьох збережених зображеннях, Патрік постає перед людьми в синьому одязі, його ім’ям навіть названо спеціальний відтінок синього, який використовується в гербі Ірландії і національному костюмі.
Однак, споконвіку Ірландію називають Смарагдовим островом за її нескінченні ліси і пейзажі. Але історію зеленого кольору, як символу, доповнює і драматичний інцидент в житті Ірландії. Саме зелену форму одягли на себе ірландські солдати в 1798 році, коли зважилися виступити проти англійців і тим самим, розв’язали криваве повстання і наступні роки бідності. Навіть сьогодні пам’ять про ці злодіяння живе в головах ірландців і багато з них намагаються не мати з англійцями ніяких справ.

Свято всюди, але не в Ірландії
Ірландія у багатьох асоціюється з гучними і галасливими святами – один тільки Хеллоуїн чого вартий! Однак, ці нащадки кельтів насправді, жоден зі своїх знаменитих свят не відзначають так шумно і голосно. Навпаки, ірландці – дуже релігійні, тому ніяких парадів не влаштовувалися до 1970-х років, коли День святого Патріка був офіційно визнаний святом. До цього часу в Ірландії навіть паби не працювали в це свято, оскільки пити в День святого Патріка вважалося великим гріхом.
Навіть перший парад на честь Дня святого Патріка відбувся не в Ірландії, а в Америці – 17 марта 1762 гда ірландські солдати пройшли урочистим маршем по Нью-Йорку, в той час, як в Дубліні перший парад відбувся лише в 1931 році. А ось в Чикаго на честь свята на п’яту годину підфарбовують один з головних водних каналів міста.

чарка Патрика
А ось в Ірландії цей день відзначають цікавіше. Користуючись тим, що до 1970-х все паби в містах та поселеннях закривалися в День святого Патріка, сьогодні ірландці надолужують згаяне. Існує навіть спеціальна «чарка Патріка» – одиниця виміру випитого віскі або елю.
Для того, щоб отримати від Патріка благословення, вважається, що в келих потрібно покласти лісточік конюшини. У народі про цей звичай так і кажуть: «осушити трилисник!»

Клевер для президента
А ще у ірландців є особлива традиція, пов’язана з політикою. Так, в самій Ірландії народ дарує президенту золоту чашу з конюшиною – вважається, що це до удачі і процвітанню. Такі ж чаші в подарунок отримує зазвичай британська королівська сім’я, а також глави інших держав. У США ірландці вітали таким чином Барака Обаму. А ось як виглядає ситуація з нинішнім президентом – Дональдом Трампом, який дозволяв собі неодноразові необережні коментарі в адресу іммігрантів в США, не знаємо. Сподіваємося, що і його не оминув традиційний подарунок.